To miejsce dla wszystkich, których pasjonuje Wietnam tak jak mnie...

10 lutego 2013 rozpoczął się Nowy Rok Księżycowy - w tym roku to rok Węża.

A tak świętuje Nasz wietnamski przyjaciel Hung

List z Hanoi

 

Z okazji Wietnamskiego Swieta Ksiezycowego TET, chcialbym Wam opowiadac jak obchodzimy TET.

TET dla nas tak jak Świeta Bożego Narodzenia u was. Jest to najwieksze Święte wydarzenie dla Wietnamczykow, ktorzy u siebie w kraju żyja czy sa poza Ojczyzną.

TET zwykle wypada w okresie od końca Stycznia na połowe Lutego zależnie od powtórzenia pewnego miesiąca (trzynasty miesiąc wg. ksieżycowego kalendarza) np. w tym roku mieliśmy 2 miesiące Czerwca wg. naszego kalendarza.

Ciekawe jest, ze każdy rok nosi zwierzęcy znak (mamy 12 zwierzęcych znaków: mysz, bawół, tygrys, kot, smok, wąż, koń, kozioł, małpa, kogut, pies, świnia. W tym roku mamy Rok Węża ).

 

Przed TET siedem dni, mamy obchodzić symboliczne pożegnanie z Aniołem i Jego dwoma Małżonkami do Nieba (uwazamy, że oni latają do Nieba z raportem do Świetego Pana Nieba i w tym raporcie piszą to co się stało na ziemi i w każdej rodzinie). W tym dniu gotujemy smaczne dania podstawiajac przed ołtarzem dla świetowania Duchowym Panom Nieba. Później palimy papierowe figury Anioła i Jego Małżonek i puścimy 3 żywe karpie do wody (do jeziora lub do rzeki) majac na celu uwolnienia ich na życie.

W każdej rodzinie robimy dekoracje domu gałezią drzewka wiosny HOA DAO podobna do SAKURY w Japonii i podstawiamy inne kwiatki czy drzewka bonsai. Idziemy na zakupy: żywnosci, słodyczy, owoce, piwo, wino, wo=ódka i prezenty dla krewnych, znajomych (mamy zwyczaj podarowania prezentów krewnym i osobom zaprzyjaznionym z okazji Tet).

 

W dniu przed pierwszym dniem Nowego Roku, najczęściej wieczorem cala rodzina : dziadek, babcia, ojciec, matka, synowie, córki, zięciowe, synowe, wnukowie, wnuczki razem siedzimy przy świątecznej obfitej kolacji, rozmawiamy o różnych rzeczach w starym roku, jemy, pijemy, a o 12 - tej godzinie witamy Nowy Rok, składamy wzajemnie najlepsze zyczenia spokojnego roku, wszelkiej pomyślnosci, szczęścia… Starsi ludzie daruja dzieciom czerwona kopertę z drobnymi pieniedzmi na zakup zabawy czy sprzet szkolny…Po 12 – tej godzinie tzn. w pierwszych chwilach Nowego Roku, większosc ludzi przychodzi do Świątyni dla świętowania z prośbą do Pana Nieba by im dał spokój, szczęście, pomyślność i zdrowie, wieksze zarobki …

 

W pierwszym dniu Nowego Roku idziemy odwiedzić krewnych i przyjaciół bo w ciągu roku byliśmy zajęci pracą i nie bylo okazji wzajemnego odwiedzania (teraz już mniej wzajemnych odwiedzin między przyjaciółmi bo zamiast tradycji wysyłamy im emailowe życzenia przez komórkę). Z dawnej tradycji, jeśli żyjemy osobno nie razem z rodzicami to w poranych godzinach pierwszego dnia Nowego Roku mamy najpierw przyjść odwiedzić Rodziców skladając Rodzicom życzenia długich lat życia, dobrego zdrowia, spokoju i szczęścia. Na drugi dzień odwiedzimy Teścia i Teściową. Na trzeci dzień odwiedzimy Nauczyciela lub Nauczycielkę, ktoórych uważamy za ukochanych, szanownych z nauczycieli, nauczycielek ze szkoły, najczęściej ze szkoły podstawowej.

TET na ogół trwa oficjalnie 3 dni ale jeszcze raz mamy świetowac 15 - ty dzien Stycznia (15 Stycznia wg naszego kalendarza) i w tym dniu znowu przygotowujemy kwiatki, owoce, dania dla świetowania Dnia Księżyca w pełni.

 

W czasie wojny i w ciagu 15 lat po wojnie, żylismy bardzo trudno, brakowało wszystko, były kartki na ryż, mięso, naftę, cukier… na rok mieliśmy 4 m tkaniny na ubranie, każda rodzina miała tylko 1 – 2 rowery do pracy. Ja po ukończeniu studiów w roku 1972 wróciłem do kraju i mialem razem z całym narodem trudny okres…Obchodziliśmy Tet bardzo skromnie.

 

A teraz z dużymi wysiłkami nasz kraj zmienia sie z dnia na dzień, nie ma głodu, jesteśmy na I miejscu eksportu ryzu i kawy, nafta, owoce morskie tez maja duzy udział na eksport, przemysl ciężki sie rozwija… ludzie żyja lepiej mimo w nie których zaległych miejcowościach żyją jeszcze biednie…ale mamy im pomoc z całego społeczenstwa szczególnie z okazji TET. W dużych miastach wszedzie buduja wieżowce, osiedla mieszkaniowe, supermarkety, szkoły, szpitale, mosty, autostrady… prywatne samochody, motocykle, skutery w kazdej rodzinie ! Towary w sklepach sa niezliczone, można twierdzić, ze wszystkie towary z całego Świata są w Wietnamie, widzimy teą towary z Polski: Towary przemysłowe, cukierki, leki, komsmetyki, Żubrówki, Szopena wódka, szynki, kełbasy, Restauracja Polska w Hanoi…

 

Kilka opowiadan o Tet i naszej obecnej sytuacji abyście wiedzieli o Wietnamie, który dla Was jest daleko geograficznie ale tu w Wietnamie my wietnamczycy z wdziecznoscia zawsze pamietamy o cennej i szlachetnej pomocy Polski dla naszego narodu w trudnych czasach.

 

 

Sa Pa, dziewczyna z gór
Hanoi, jezioro Hoam Kiem
zatoka Ha Long
wietnamskie smaki
prowincja Ninh Binh
wietnamskie smaki
prowincja Ninh Binh
wietnamskie smaki
prowincja Hoa Binh
Delta Mekongu
prowincja Vinh